Sıkça Sorulan Sorular


Hoparlör Sistemleri

Soru : 5.1 Hoparlör sistem aldım. DVD 'me bağladım fakat MP3 çalarken hepsinden ses gelmiyor. Nedendir?
Cevap : 5.1 ses biçimi şimdilik sadece DVD 'lerde bulunmaktadır. MP3 formatının 5.1 desteği yoktur. Bu yüzdend 5.1 sisteminizde mp3 dinlerken 5.1 ses alamazsınız.

Soru : 5.1 Hoparlör sistem aldım bilgisayarıma bağladım ancak 5.1 ses alamıyorum ne yapabilirim?
Cevap: Bilgisayarınızdan digital 5.1 ses alabilmeniz için öncelikle 5.1 ses kartına sahip olmanız gerekir. 5.1 ses kartınız yoksa ses kartınızın yeşil renkte olan audio çıkışından ses siteminizdeki Input girişinde buluna FL> FL ye giriş yapıp, kumandadan stereo tuşuna basarak tüm kolonlardan stereo ses alabilirsiniz. Digital ses almak için ise ses kartınızda bulunan kullanma kılavuzundaki yönergeleri uygulamanız yeterli olacaktır.

Soru : 5.1 Speakerımı DVD okuyucuya bağladım fakat 5.1 ses alamıyorum sadece iki tanesinden ses geliyor. Ne yapabilirim?
Cevap : Öncelikle kullandığınız film ve müzik CD 'lerinizin ses özelliklerinin 5.1 olduğundan emin olun. Daha sonra DVD ’nizin menüsüne girip ses özelliğini 5.1 surround olarak seçmelisiniz. Bağlantıları düzgün yapmışsanız tüm hoparlörlerden ses gelecektir.

Soru : Bilgisayarımda harici 5.1 ses kartı var bağlantılarını yaptım ama ses sistemimden 5.1 ses alamıyorum.
Cevap : Ses kartınızın yazılımını kurduğunuzda yazılım otomatik olarak stereo konumunda çalışır bunu 5.1 olarak ayarlamanız gerekir. Ses kartınızın yazılım ayarlarını yapmak için yetkili teknik servisinden yardım alınız.


Hard Disk Kutuları

Soru : Satın almış olduğum Frisby 2.5 disk kutusundan CD çıkmadı yükleme yapmam için CD gerekli değil mi?
Cevap : Frisby Hard Disk kutuları Win98 işletim sisteminden sonraki tüm sürümlerde herhangi bir yazılıma gereksinim duymadan tak ve kullan çalışırlar.

Soru : Frisby 2,5" Taşınabilir diskimi bilgisayara bağladım fakat kısa aralıklarla hata sesi veriyor ve bilgisayara hard diski görmüyor ne yapabilirim?
Cevap : Ürününüzle beraber gelen USB kablosu bilgisayara 2 porttan bağlanacak şekilde tasarlanmıştır. Tek USB bağlanması durumunda disk kutusuna yetersiz güç geleceğinden diskiniz zarar görür. Ayrıca USB girişlerini kasanın arka kısmındaki mainboard USB 'lerine bağlamanız önerilir. Bazı kasa modellerinde ön panelde USB şaseleri yeterli olmadığından ürün çalışmamaktadır.

Soru : Frisby 2,5" Taşınabilir Diskimi bilgisayara bağladım fakat bilgisayar diski görmedi. Arıza diskte mi dir? HDD kutuda mıdır?
Cevap : Yeni aldığınız diskler fabrika çıkışlı olarak ham halde bulunurlar. Masaüstünde bulunan "Bilgisayarım" simgesini sağ tıklayıp yönet tuşuna basınız.Sol tarafta bulunan "Disk Yönetimi" Bölümüne gelip yeni taktığınız diskte bölüm oluşturunuz.Yeni diskinizi normal bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu işlem diskinizdeki mevcut tüm bilgileri sileceğinden sadece yeni alınmış disklere uygulamanız önemle tavsiye edilir.


Klavyeler

Soru : Frisby K5390EL Işıklı klavye satın aldım fakat ışıkları yanmıyor ne yapabilirim?
Cevap : Scroll Lock tuşu ile ışıkları açıp kapatabilirsiniz.

Soru : Frisby MK73155WC kablosuz set satın aldım. CD 'sini yükledim çalışmadı ne yapmam gerekiyor?
Cevap : MK73155WC modelli klavyelerimiz radyo freakansı ile çalışmaktadır. Klavyenin altındakiconnect tuşu ile USB ye takmış olduğumuz alıcı gözde bulunan connect tuşuna aynı anda 4-5 sn basılı tutarak freakansı yakalatmamız gerekmektedir. Aynı işlemi Mouse ile alıcı göz arasında da yaptığımızda Mouse ve Klavyeniz sorunsuz çalışacaktır. Diğer kablosuz modellerimiz tak ve kullandır.

Soru : Frisby F klavye satın aldım fakat bilgisayarıma taktığımda Q klavye olarak çalışıyor yardımcı olabilirmisiniz?
Cevap : Başlat > Ayarlar> Denetim Masası > Bölge ve Dil Seçenekleri > Diller > Ayrıntılar > Ekle > Türkçe F den sonra üst kısımdaki varsayılan giriş dili Türkçe F yapıp bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekir.


Mouse

Soru : Frisby SX-M823 Kablosuz mouse satın aldım fakat çalıştıramadım yardım lütfen!
Cevap : Frisby SX-M823 Kablosuz mouse’un çalışabilmesi için dışarıdan herhangi bir yazılıma ihtiyaçları yoktur. Bu ürünler radyo freakansı ile çalıştıklarından alıcı göz ile mouse’un altındakiconnect tuşuna aynı anda 3-4 sn basılı tutmak suretiyle freakansını ayarladıktan sonra ürünü çalıştırabiliriz.

Kart Okuyucular

Soru : Frisby CR525U kart okuyucu ürününüzü inceledim. Fakat anakarta nasıl bağlantı yapacağımı bilmiyorum bununla ilgili bağlantı şeması var mı?
Cevap : Kutu içindeki kitapçıkta bağlantı için gerekli açıklama mevcuttur. Ürünün tüm kabloları anakarta bağlanır. Hangi kablonun nereye takılacağını anakart veya ses kartınızın kullanma kitapçığındaki pin kodlarına bakarak bağlantı yapabilirsiniz. Örneğin kart okuyucu üzerinde bulunan kablolardan REAR-R nin anakart kitapçığında hangi pine takılacağı yazmaktadır.

Soru : Frisby CR095-BK kart okuyucu satın aldım. Ürün service Pack1 yüklü Vista işletim sisteminde çalışmıyor ne yapabilirim?
Cevap : Frisby kart okuyucular Windows 98/ XP / Vista işletim sistemlerinde herhangi bir yazılıma gereksinim duymadan tak ve kullan çalışırlar. Anakartınızın USB port çıkışlarının sağlamlığından eminseniz ürün arızalı demektir. Satın aldığınız firma aracılığı ile servisimize göndermenizi rica ederiz.


Güç Kaynağı

Soru : Sitenizde Frisby LC8560BTXBK Güç Kaynağı 350W yazıyor. Gerçek değeri 350W midir?
Cevap : Tüm güç kaynaklarımız ithal edilmeden önce konsinye amaçlı elimizde geldiğinde birtakım testlere tabi tutulur. Güç kaynağı test cihazımızla yapmış olduğumuz testte Watt değeri tutuyorsa ithalatı yapılır.
Bknz: Frisby_LC8460BTXBK_350W.htm

Web Kamera

Soru : Frisby 1.3 Megapiksel Web kamera aldım CD 'si kayboldu. Sürücü yazılımını nerden bulabilirim?
Cevap : Buradan web sitemizden tüm ürünlerimizin sürücülerini indirebilirsiniz.

Soru : Frisby CAM-106 1.3 Megapiksel kamera satın aldım. Sitenizde CAM-106 1.3 Megapiksel USB.1.1 ve usb 2.0 olmak üzere iki ayrı model var. Kameramın hangi model olduğunu nasıl anlayabilirim?
Cevap : CAM-106 1.3 Megapiksel USB 1.1 kameralarımızın ledleri elle açılıp kapanır. CAM-106 USB 2.0 kameranın model numarası CAM106PL şeklindedir.

Soru : Kamerayı bilgisayarıma nasıl tanıtabilirim?
Cevap : Kamerayı bilgisayara bağlamadan önce sürücü yazılımını yüklemeniz gerekmektedir. Sürücü yükleme işlemi bittikten sonra kamerayı bilgisayarınızın usb girişine takabilirsiniz. Ekrana çıkacak olan “Yeni donanın bulundu sihirbazına hoş geldiniz” menüsünde 3 tane seçim sunulacaktır. Bu seçimlerden “Evet, yalnızca bu kez” kutucuğunu işaretleyip ileri butonu ile devam edip yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz:

Soru : Web kamera ile resim ve video kaydı yapabilirmyim?
Cevap : Masaüstü > Bilgisayarım > Kamera ikonunu çift tıklayarak görüntü ekrana geldiğinde sol taraftaki menüde yeni resim al ikonuna tıklayarak resim alabilir ve kaydedebilirsiniz. Video kaydı için yüklemiş olduğunuz kamera yazılımında bulunan “AMCAP” i çalıştırıp Capture > Start Capturedediğimizde nereye hangi isimle video kaydedeceğinizi seçerek video kaydı da yapabiliriz.

Soru : Web kamera net göstermiyor ne yapabilirim?
Cevap : Kameranın ön kısmında yer alan lensi sağ veya sol yöne çevirerek netlik ayarını yapabilirsiniz.

Soru : Frisby marka web cam i bilgisayarıma yüklerken windows logo sınamasını geçemedi hatası veriyor ne yapmalıyım?
Cevap : Microsoft’un kendi yazılımları harici diğer yazılımları bilgisayara yüklerken logo sınamasından geçemedi uyarısı çok olağandır. Devam et ikonuna tıklayarak driver yazılımını sorunsuzca yükleyiniz.